خانه / گردشگری / ایرانگردی / شهر یزد,شهری به قدمت تاریخ
یزد
یزد

شهر یزد,شهری به قدمت تاریخ

یزد در 270 کیلومتری جنوب شرقی استان اصفهان قرار دارد . یزد یکی از مشهورترین شهرهای بیابانی ایران است. به همین دلیل بسیاری از ایرانیان و گردشگران خارجی مایل به بازدید از یزد برای مشاهده معماری که معمولا در مناطق بیابانی یافت می شودهستند. این شهر به عنوان برج های باد, بافت های سنتی ,بافندگی ابریشم و شیرینی (باقلا و قوط ) شناخته می شود.

یزد

مرکز استان یزد: یزد

تاسیس :سال 683

مساحت : 70011 کیلومتر مربع

 

یزد
یزد

برخی از مکان های دیدنی یزد:

عمارت بوستان ناجی:این بوستان مربوط به دوره ی قاجار است و این مکان هم جنبه ی تاریخی دارد وهم مکانی رفاهی و گردشگری می باشد. این عمارت پس از اینکه در دست شهرداری قرار گرفت تبدیل به بوستان بی نظیری شده است. در میان این بوستان یک عمارتی زیبا به چشم می آید که دارای 2 اتاق و باد گیر و قسمت های مختلف است. این عمارت در بلوار شهید دشتی واقع شده است.

یزد
یزد

امامزاده سید گل سرخ: امامزاده گل سرخ که مربوط به قرن نهم است. در محله سرچم یزد قرار دارد. این امامزاده جزو یکی از با ارزش ترین مکان تاریخی شهر یزد است که شامل حسنیه, نمازخانه ,قبرستان  و…… است. این امامزاده دارای دو درب ورودی می باشد. دارای دو راهروی قدیمی است که در وسط سقف این راهرو نور گیری به شکل دایره ای دارد. کف صحن با موزاییک فرش شده است. داخل امامزاده یک قبر وجود دارد که گفته میشود این قبر متعلق به سید گل سرخ است.

 

یزد
یزد

خانه شکوهی : خانه شکوهی در 11 مرداد سال 1384 به ثبت رسیده است. و شماره ثبت آن 12665 میباشد. خانه شکوهی مربوط به دوره ی قاجار است و در کنار مسجد جامع واقع شده است. این خانه به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است.

 

یزد
یزد

خانه تاریخی مشق علی امین: این خانه در کنار حسینیه گلشن یزد واقع شده است. در سال 1378 مرحوم حسین امین خانه ی پدری خود را بازسازی کرده تا دانش آموزان بی وضاعت و محروم در آن تحصیل کنند که نام این مکان به خانه مشق مشهور شده است.این خانه دارای دو حیاط بسیار زیبا است که ورودی حیاط به شکل هشتی بنا شده است و در حال حاضر هم دانش آموزان پیشتازان و فرزانگان در این مکان فعالیت های را انجام میدهند.

 

یزد
یزد

قلعه خویدک: این قلعه مربوط به قرن 9 هجری است که با مساحت 2252 متر مربع با خشت وگل احداث شده است. این قلعه بسیار عظیم است و در چهار سوی آن چهار برج بنا شده این بنا مربوط به دوره ی آل مظفر است که تا الان چند بار تعمیراتی روی این قلعه انجام شده  که با همان مصالح آن را بازسازی کردند.

 

 

یزد
یزد

بازار زرگری: بازار زرگری به عنوان یکی از آثار ملی در 9 اردیبهشت سال 1382 به شماره 8527 ثبت شده است. این بازار در خیابان قیام قرار دارد.

 

یزد
یزد

امامزاده سید جعفر محمد: این امامزاده در نزدیکی دروازه قرآن یزد قرار دارد. این بنا در سال 1348 در دوره ی قاجاریه تخریب شد و به جای آن یک بنای دیگر ساخته شده است. مساحت این بنا 240 متر مربع است. امامزاده سید جعفر محمد فرزند ابوالحسن و نوه ی امامزاده جعفر بوده است.

 

یزد
یزد

برج خاموشان: این برج در 15 کیلومتری شهر یزد واقع شده است و به دوره ی زرتشتیان مربوط میشود.  اسم قدیمی برج خاموشان (گورد خمه ) بوده است به این معنا بود که مردمانی که میمردند آن ها را دفن نمیکردند چون بر این باور بودند که خاک مقدس است به همین علت آن ها را در منطقه خمه میگذاشتن تا مردار شوند و غذای پرندگان و جانوران شوند.

 

یزد
یزد

موزه آب : موزه آب در نزدیکی میدان امیر چمخاق قرار دارد و در سال 1379 هجری شمسی با برگزراری همایش بین المللی قنات افتتاح شد . در این موزه لوازم مختلفی مانند: حفر قنات ,ابزار برای اندازه گیر حجم آب ,اسناد توزیع آب و …. در این موزه وجود دارد . مساحت این موزه 720 متر مربع است . موزه آب در حال حاضر یکی از بی نظیر ترین موزه های آب در دنیا است.

 

یزد
یزد

درمورد غلامی

همچنین بخوانید!

چاقی زنان

علت چاقی در زنان چیست؟

    شواهدی از اثرات نا مطلوب چاقی بر سلامت زنان غافلگیر و غیر قابل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *