خانه / گردشگری / ایرانگردی / سفر به شیراز ,شهری با محد شعر
شیراز
شیراز

سفر به شیراز ,شهری با محد شعر

چطوری سفر کنیم؟

به طور مثال ما میخواهیم از آمل به شیراز سفر کنیم.

فاصله بین آمل تا شیراز 1110 کیلومتر و13 ساعت و 3 دقیقه است.

که ما باید از آمل به تهران بعد به قم .کاشان.اصفهان و بعد هم  به شیراز برسیم. ما میتونیم از مسیر آزاد راه برویم تا نه به ترافیک و شلوغی جاده برخورد کنیم.

شیراز

مرکز شهرستان: شیراز

تاریخ تاسیس:1316

جمعیت:1869000

مساحت : 240 کیلومتر مربع

 

شیراز
شیراز

برخی از جاهای دیدنی شیراز:

باغ جهان نما: باغ جهان نما در دوره صفویه تاسیس شده است. این باغ قدیمی ترین باغ شیراز است.باغ جهان نما در دوره تیمور گورگانی در شیراز جزو باغ های بود که مورد توجه وی قرار گرفته بود. باغ جهان نما در سال 1383 توسط شهرداری شیراز مورد بهره برداری قرار گرفت.

 

شیراز
شیراز

دروازه قرآن: در گذشته شیراز دارای شش دروازه بود .این دروازه به دستور عضدوله دیلمی بنا شده است.گذاشتن اسم این دروازه به نام قرآن به این دلیل بود که به دستور امیر در گذشته قرآنی را در این دروازه قرار داده بودند تا مسافران از زیر آن عبور کنند. این بنا ی تاریخی در کنار فلکه طاووسیه شیراز قرار دارد. دروازه قرآن در شمال شرقی شهر شیراز واقع است.

 

شیراز
شیراز

عمارت کلاه فرنگی:این عمارت در وسط باغ زیبایی واقع شده است . این باغ باشکوه محل پذیرایی از مهمان ها و سفیر های خارجی بود. این عمارت از آثار دوره کریم خان زند است. عمارت کلاه فرنگی از سال 1315 به موزه تبدیل شد.که در آن اشیاهایی وجود دارد که برای قبل از تاریخ و اسلام است.

شیراز
شیراز

آرامگاه شاهچراغ: نام آرامگاهی در شیراز است که شاهچراغ  به دستور محمد بن موسی در آن جا به خاک سپرده شد. او به سوی خراسان سفر کرده بود که در راه توسط افراد مامون در شهر شیراز کشته شد.داخل حرم را با آیینه های ریز رنگین آیینه کاری  کرده اند. حیاط شاهچراغ دارای دو در اصلی ورودی است که با کاشی آن را درست کرده اند.

 

شیراز
شیراز

حافظیه:آرامگاه حافظ در شمال شهر شیراز قرار دارد. این مکان دیدنی به یاد حافظ شاعر مشهور ایرانی است.  حافظ متولد سال 1315 در شیراز بود .  این مقبره در سال 1235 توسط فرماندار فارس بازسازی شد. و در سال 1256 توسط یکی از فرمانداران فارس در  اطراف آرامگاه محوطه چوبی ساخته شد. تغییراتی که در آرامگاه حافظ صورت گرفت باعث افزایش یک متر بالاتر از سطح زمین شده است. هشت ستون دارد که ارتفاع هر کدام آن 10 متر است و بالای آن مانند گنبد میماند زیر این گنبد را  با موزاییک های رنگارنگ طرح داده شده است.

 

شیراز
شیراز

عمارت شاپوری: عمارت شاپوری یک ساختمان و باغ ایرانی در قرن 21 در شهر شیراز است. این مساحت 840 متر مربع از حیاط و 4635 متر از باغ است. این ساختمان در منطقه مرکزی پیر شیراز به نام انوری شناخته شده است. عمارت شاپوری به عنوان یکی از بناهای تاریخی ایران ثبت شده است.

 

شیراز
شیراز

خانه زینت الملوک: این خانه برای اقامت دکتر قوامول الملوک شناخته شده است. این کار  آثار دوره  قاجار است.ساخت این ساختمان توسط علی محمد خان قوامول الملوک آغاز شد. در این خانه به جز حیاط بدون سقف 20 اتاق در اطراف حیاط وجود دارد که در کنار یکدیگر راه دارند. این ساختمان دارای زیر زمین سه طرفه بسیار گسترده است که امروزه به عنوان یک گالری استفاده می شود.

 

شیراز
شیراز

آرامگاه خواجوی کرمانی: این آرامگاه در نزدیکی دروازه قرآن شیراز واقع شده است. این آرامگاه در ناحیه ای بدون سقف واقع شده است. سنگ قبر در وسط آن وجود دارد. دو ستون در بالا و پایین قبر وجود دارد که معمولا در آن زمان در بالا و پایین قبر های عارفان و شاعران وجود داشت.

 

شیراز
شیراز

تخت جمشید: تخت جمشید از بناهای تاریخی و مهم کشور است .این بنا در استان فارس شمال شیراز و در ده کیلومتری مرو دشت قرار دارد و به دستور داریوش اول پادشاه هخامنشی ساخته شد. چون مردم فکر می کردند جمشید پادشاهی که نام او در شاهنامه ی فردوسی نیز آمده است این بنا را ساخته است به آن تخت جمشید می گفتند. ارتفاع تعدادی از ستون های سنگی تخت جمشید که هنوز بر پای ایستاده اند بیست متر است.تخت جمشید یا پارسه نام یکی از شهر های باستانی ایران است که طی سالیان پیوسته پایتخت با شکوه و تشریفاتی پادشاهی ایران در زمان امپراطوری هخامنشیان بوده است.

 

شیراز
شیراز

درمورد غلامی

همچنین بخوانید!

چاقی زنان

علت چاقی در زنان چیست؟

    شواهدی از اثرات نا مطلوب چاقی بر سلامت زنان غافلگیر و غیر قابل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *